Romanov Koyunları'nın Üretim ve BakımıBurada Romanov Koyunu'nun üretim sürecindeki bakımıyla ilgili de detay bilgi vermek istiyoruz.

Yaz aylarında sabah akşam otlamaya çıkarılması gerekir. Otlamaya götürüp getirirken hayvanlar dikkatli takip edilmelidir.

Arazide ayağına taş ve diken batmış olabilir. Bu nedenle oluşması muhtemel iltihaplar için Zifiranlı suyla dezenfekte edilere mantar türü hastalıkların bulaşması ve gelişmesi engellenmelidir.

Bu tür hayvanların yürüyüşünde sorun olabilir. Sektörün içinden olanlar bu tür durumları anında farkeder.

Sürü içinde öksüren hayvanlar konusunda da dikkatli olunmalı, öksüren hayvan karantinaya alınarak, acilen veterinere gösterilmelidir.

Göz ve burunlarında akıntı olan hayvanlara da dikkat edilmelidir. Bu tür durumlarda veterinere gösterilmelidir. Bu tür olaylar genel olarak sonbaharda ortaya çıkar ve nedeni sineklerin taşıdığı bakterilerdir.

Bazen hayvanların ağız çevrelerinde yaralar oluşur. Bu yaralar genel olarak dikenli otlar ve paslı suluklardan su içerken yaşanan metal zehirlenmesidir.
Yeni doğan kuzuların 6 ay dolduktan sonra koça verilmesi gerekir. Daha önceki teşebbüsler verimli üretim sonucu vermez.

Kuzular Koç'a verilmeden bir ay öncesinde özel beslenmeye alınmalıdır. Hergün 1 kilo ot, 500 gram yem takviyesi idealdir.

Romanov Koyunu'nun Koç'a katılımından sonraki 20 gün daha özel besin takviyesine devam edilmelidir. Bu durum 2-3-4-5-6 kuzu doğurmasında etkili olacaktır.

Koyunlar doğurduktan sonraki bir aylık süreçte de yem ve ot takviyesi yapılmalıdır. Zira yavru kuzular yeterli beslenmezlerse ölüm riski kaçınılmazdır.

Yeni doğan kuzular ilk üç gün anne sütü ile beslenmelidir. Anne besleyemiyorsa acilen biberon yardımıyla inek sütü verilmelidir.


Bir diğer önemli konuda yeni doğan kuzuların göbek bağlarıdır.

Göbek bağları kurumaya başladığında veterineriniz tarafından vitamin aşısı yapılmalıdır. Kuzuların sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Yeni doğan kuzular iki ay süresinde hiçbir ek katkı verilmemeli, iki ay süre ile süt emmelidir.

Altı aylık Saf Romanov Koyunu'nun Koç'a verilmesi halinde ortalma 2-3 yavru alınır! Sonraki yavrulamalarda bu sayı 3 ve 4'e çıkar.

3-4 yaşındaki Saf Romanov Koyunu rahatlıkla 4-6 kuzu verebilir.

Koç'a verilmeden önceki bir aylık bakım sürecinde kafes sistemi uygulanırsa verim yükselir. Saf Romanov Koyunu cömerttir... Siz ne kadar ilgi gösterirseniz o da o kadar çok yavru verir...

100 Saf Romanov Koyunu ortalama 250 - 500 yavru verir.

Koç'a verilmeden önce ve sonra yem olarak arpa, mısır ve buğday verilebilir. Ek olarak silaj ve ot da takviyesi de gereklidir.

2.5 aylık bir kuzunun canlı ağırlığı genel olarak 20 kg, bir yaşında 45-50 kg'dır. Bir yaşında koçlar ise 70-80 kg gelir.

Saf Romanov Koyunu aynı anda 4-5 kuzuya rahatlıkla bakabilmektedir. 2.5 aylık bir kuzunun 20 kg ağırlığa ulaşması et verimliliğinin hızı ve kalitesini göstermektedir.

Saf Romanov Koyunu'nda yün verimi de ortalama 4-5 kg'dır.

İyi bakılırsa Saf Romanov Koyunu'nda ölüm oranı düşüktür. Saf Romanov Koyunu'nun her ortama kolay adaptasyonu ve strese dayanıklı olması nedeniyle üretim başarılıdır.

Saf Romanov Koyunu'na doğum öncesi tuz verilmemelidir. Her üç ayda bir iç ve dış parazitlere karşı veteriner kontrolünden geçirilmelidir.

Aşıları ve verilmesi gereken vitaminler ihmal edilmemeli, hiçbir ortamda yaş zeminde yatırılmamalıdır.

Yaz aylarında 3-4 kez banyo yaptırılmalıdır.


Ağıl giriş çıkışlarında kapılar geniş olmalı hayvanlar tedirgin edilerek kuzu düşüklerine neden olunmamalıdır.

Koyunlar aşı ve yün kırkımlarında teker teker incitmeden bakımları yapılmalıdır.

Ağılların dezenfektesi her ay düzenli yapılmalıdır.

Önemli Uyarılar

Arpa samanı verilebilir. Taze yonca şişkinlik yaptığı için yedirilmez. Emziren anneye Tuzsuz Slaç verilir.

Kış aylarında doğal ot samanı, soya otu samanı, bezelye samanı, fiy samanı ve sudan otu samanı verilebilir.

Kuru yem olarak Arpa, Mısır, Yulaf ve Soya kesinlikle kırılmadan verilmelidir.

Yalama tuzu protein katkısı için iyi bir fırsattır. Mulaka değerlendirilmelidir.